Do jakiej zabudowy pasuje ogrodzenie panelowe łukowe?
Montaż nowoczesnego ogrodzenia panelowego łukowego daje wiele możliwości aranżacji. Przęsła panelowe 2D albo przestrzenne 3D, o różnorodnych wzorach i kolorach, pozwalają na dopasowanie takich paneli ogrodzeniowych do niemalże każdego stylu zabudowań. Jedną z możliwości jest stworzenie ogrodzenia panelowego półokrągłego lub wykorzystanie łukowych paneli w zestawieniu z innymi formami przęseł.
Ogrodzenia panelowe półokrągłe – czym różnią się od klasycznych paneli ogrodzeniowych?
Jak sama nazwa wskazuje, podstawową różnicą jest tutaj kształt, a właściwie wykończenie panelu ogrodzeniowego. Ogrodzenie to, inaczej niż w standardowych ogrodzeniach panelowych – nie jest zakończone prosto, tylko wycięte w łuk („wypukły” lub „wklęsły”). Taka forma pozwala na uzyskanie ogrodzenia panelowego łukowego 2D o tradycyjnym, dość neutralnym (jeżeli samo przęsło nie jest nadto „wzorzyste”) wyglądzie. Ogrodzenie metalowe półokrągłe świetnie sprawdzi się w przypadku wielu posesji. Dodatkowo to znakomita alternatywa dla klasycznych paneli ogrodzeniowych oferowanych przez wielu producentów.
Z czego wykonuje się ogrodzenie panelowe łukowe?
Podobnie jak pozostałe typy ogrodzeń panelowych, również przęsła ogrodzeniowe łukowe są wykonane ze stalowego drutu o przekroju 4 mm i 5 mm. Panele ogrodzeniowe łukowe osadzone są na stalowej ramie, zabezpieczone antykorozyjnie i pokryte wierzchnią, barwną warstwą farby. Inną możliwością jest wykonanie przęsła kutego lub ze stalowych profili. Zwieńczenie w formie łuku powstaje z odpowiednio uformowanych zakończeń elementów wypełniających panel ogrodzeniowy.
Nowoczesne ogrodzenie panelowe łukowe – gdzie pasuje?
Dopasowanie każdego ogrodzenia panelowego czy palisadowego do istniejącej zabudowy jest sprawą dość indywidualną. Istnieją jednak pewne zasady natury ogólnej, którymi można się kierować przy wyborze, np. paneli ogrodzeniowych od producenta. Ogrodzenia panelowe łukowe oferują ogromne możliwości zestawiana form i barw. Wariant ogrodzenia z przęsłami łukowymi, na przykład może bardzo dobrze wyglądać jako:
- ogrodzenie prywatnych posesji,
- płot na osiedlach mieszkaniowych (otaczając bloki, apartamenty lub osiedla zamknięte),
- ogrodzenie placów zabaw,
- ogrodzenie szkół, uczelni,
- ogrodzenie wokół przedszkoli, żłobków,
- ogrodzenie firm, przedsiębiorstw i zakładów,
- ogrodzenie innych obiektów użyteczności publicznej.
Ogrodzenie metalowe półokrągłe, ale także kute łukowe, jest dobrym wyborem przede wszystkim w przypadku zabudowań klasycznych. Niektórzy wybierają je także do aranżacji nowoczesnych, łącząc na przykład z gabionem. Ogrodzenie panelowe łukowe będzie doskonale wyglądać na posesjach posiadających w swojej bryle łagodne, faliste linie (tak zwane bawole oko, łuki etc.). Powtórzenie tych architektonicznych detali zabudowań również w ogrodzeniu panelowym, da wrażenie harmonii i eleganckiej spójności stylistycznej.
Ponadto przęsło łukowe wypukłe może być zestawiane w ogrodzeniu z innymi typami paneli – na przykład z przęsłem łukowym wklęsłym. Dzięki temu tworzy się niekiedy dość niecodzienne formy. Tak się dzieje między innymi w przypadku montażu naprzemiennego takich przęseł. Wypukła krawędź górna przeplatana z wklęsła krawędzią górną w półokrągłych panelach ogrodzenia daje swoisty efekt fali. Takie rozwiązania są też często oferowane przez producentów ogrodzenia panelowego łukowego.
Ogrodzenie panelowe łukowe – ceny
Koszt ogrodzenia panelowego łukowego jest uzależniony od wielu czynników: począwszy od wzoru wybranych paneli i ich producenta, sposobu ich zabezpieczenia, grubości i gęstości ożebrowania, a na długości i stopniu skomplikowania kształtu ogrodzenia kończąc.
Zazwyczaj ceny ogrodzenia panelowego łukowego wahają się od kilkudziesięciu do ponad 200 zł za panel. Oczywiście całkowity koszt ogrodzenia łukowego zwiększa się o:
- wszystkie elementy montażowe,
- bramę,
- furtkę,
- (zazwyczaj) o wydatki związane z zatrudnieniem ekipy do postawienia płot.
Warto zastanowić się nad ostatnią kwestią, ponieważ w tym punkcie można ewentualnie szukać oszczędności. Systemy ogrodzeń panelowych są sprzedawane w zestawach, z kompletem elementów gotowych do użycia. Można więc pokusić się o samodzielne zamontowanie takiego ogrodzenia. Dobrze jest także postawić na nowoczesne ogrodzenie panelowe łukowe oferowane bezpośrednio przez producenta.
I na koniec ważna uwaga… Warto pamiętać, że zakup najtańszych przęseł to de facto oszczędności na jakości własnego ogrodzenia. To – wbrew pozorom – może okazać się z czasem bardzo droga opcją. Konieczność naprawy skorodowanych miejsc czy wymiany niszczejących szybko paneli znacznie podniosą bowiem koszty całej inwestycji. Solidnie wykonane ogrodzenie panelowe łukowe z dobrej jakości materiałów natomiast powinno służyć w nienagannym stanie wiele lat.