Drewniany płot panelowy – nowy trend w ogrodzeniach?
Jeszcze do niedawna drewniany płot panelowy zarezerwowany był głównie dla ogrodowej części posesji, na froncie ustępując konstrukcjom metalowym czy kamiennym. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednak na swobodne wykorzystanie elementów drewnianych w pełnym wymiarze, bez obaw o bezpieczeństwo i walory estetyczne.
Płot drewniany – czy to dobry wybór?
Własnoręcznie wykonany płot z drewnianych sztachet to bezapelacyjnie symbol polskiej wsi. Okazuje się jednak, że drewno równie dobrze wpisuje się w klimat modernistyczny – doskonale uzupełnia aranżację nowoczesnych przestrzeni, zarówno tych prowincjonalnych, jak i urbanistycznych. Idealnie wpisuje się przy tym w nietracący na popularności nurt eko. Zdecydowanie lżejsze niż kamień, w odbiorze cieplejsze niż metal, wszechstronne stylizacyjnie – drewno to dla branży ogrodzeniowej surowiec na wagę złota.
Drewniane ogrodzenie panelowe jest dodatkowo proste w samodzielnym montażu, a odpowiednio konserwowane, służy nawet kilkanaście lat bez konieczności wykonywania większych prac naprawczych. Jego atutem jest także cena. Ogrodzenia drewniane są zwykle tańsze niż te kute czy murowane, choć wizualnie wcale im nie ustępują.
Nowoczesny drewniany płot panelowy – czyli jaki?
Nowoczesność nie lubi nadmiernej ekstrawagancji. Niezależnie od tego czy zależy nam na pełnym kryciu czy też jedynie częściowym – w cenie pozostają proste linie i płaskie cięcia. Jeśli potrzebujemy urozmaicenia, postawmy na nienachalne, geometryczne frezowane zwieńczenie.
Gustownym i minimalistycznym rozwiązaniem są długie, poziomo ułożone deski mocowane z delikatnym prześwitem, zamknięte w stalowych ramach. Ciekawie wyglądają także deski mocowane pod kątem – w taki sposób, by naśladowały formę żaluzji. Fakturę drewna dyskretnie podkreśli lakierobejca.
Forma ogrodzenia powinna współgrać z otoczeniem, stanowić jego naturalne dopełnienie. Drewniany płot można zaplanować w taki sposób, by stylistycznie i kolorystycznie harmonizował z balustradą balkonu czy ramami okiennymi. Jeśli zależy nam na utrzymaniu określonej estetyki osiedla, pod uwagę warto wziąć również rozwiązania zastosowane w sąsiedztwie.
Jakie drewno wybrać?
Jednym z podstawowych kryteriów decydujących o trwałości ogrodzenia jest rodzaj zastosowanych materiałów. Drewno użytkowane zewnętrznie musi być odporne na działanie czynników atmosferycznych, grzyby, pleśń i korniki. Należy wybierać egzemplarze pozbawione wad, odpowiednio dosuszone. W przeciwnym razie pod wpływem wysokiej temperatury drewno szybko się wybrzuszy i zniekształci, na czym wizualnie straci cała działka.
W przypadku płotów drewnianych najczęściej wykorzystywane są surowce rodzime. Ze względu na dostępność i stosunkowo atrakcyjną cenę popularnością cieszy się drewno ze świerku, sosny czy olchy. Bardziej trwała jest dębina czy wiąz, jednak wyższa wytrzymałość pociąga za sobą większe koszty. Najdroższą opcją jest drewno egzotyczne, np. tatajuba czy żywotnik olbrzymi, które wymagają jedynie minimalnych zabiegów pielęgnacyjnych.