Ogrodzenie tymczasowe – jak ogrodzić budowę domu?
Zawsze warto ogrodzić teren budowy. Dlaczego? Jest wiele powodów! Jednym z nich jest zapewnienie ochrony przed nieproszonymi gośćmi. Pozostaje jednak kwestia, jakie rzeczywiście powinno być ogrodzenie tymczasowe? Podpowiadamy, jak tanio ogrodzić budowę domu, dlaczego w ogóle warto to robić i jakie materiały sprawdzają się najlepiej w roli tymczasowego ogrodzenia placu budowy.
Dlaczego warto ogrodzić budowę i zainwestować w ogrodzenie tymczasowe?
Kwestia ogrodzenia tymczasowego budowy uznawana jest niekiedy za niepotrzebną stratę czasu i pieniędzy, tymczasem nie jest to jedynie zbędny koszt. Ogrodzenie terenu na czas budowy domu powinno być wykonane już nawet przed rozpoczęciem budowy. Stanowi ono ochronę przed nieproszonymi gośćmi (każde wejście na teren ogrodzony jest bowiem zawsze kwalifikowane jak wtargnięcie) oraz chroni zgromadzone na budowie materiały i przebywających tam pracowników.
Czym ogrodzić plac budowy?
Najczęściej wykorzystywane rozwiązania to system panelowy oraz płot z siatki ogrodzeniowej.
W przypadku ogrodzenia panelowego przęsła przeznaczone do grodzenia tymczasowego są tzw. panelami kratowymi (pionowe i poziome elementy druciane dość gęsto ułożone). Zapewniają one dużą sztywność i wytrzymałość. W tym przypadku walor estetyczny ma mniejsze znaczenie.
Drugim, równie często stosowanym, sposobem jest ogrodzenie działki budowlanej przy pomocy siatki. Tego typu płot tymczasowy zwykle stawia się na nierównym, spadzistym terenie, na którym montaż sztywnych paneli wymagałby dodatkowych prac. W tej roli sprawdzają się siatki zgrzewne, ślimakowe, ocynkowane czy powlekane PCV, czyli większość popularnie występujących rodzajów siatek.
Wybór najtańszych materiałów do ogrodzenia budowy – czy na pewno ma sens?
Kwestia jakości ogrodzenia tymczasowego pozostaje niezmiennie w gestii inwestora. Warto jednak zastanowić się, czy najtańsze dostępne na rynku rozwiązania są tymi najlepszymi w danym momencie. Znaczenie z pewnością ma w takiej sytuacji planowany czas zakończenia budowy. Przy dłuższym czasie realizacji, inwestycja w postaci solidnego ogrodzenia budowy jest z pewnością opłacalna. Ogrodzenia wykonane z najsłabszych technicznie i najtańszych materiałów mogą wymagać napraw (a więc i nakładów finansowo-czasowych) w przypadku wielomiesięcznej budowy.
Kupić nowe czy postawić na wynajem ogrodzeń budowlanych?
Pytanie o to, jak ogrodzić plac budowy, pada często jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac ziemnych. Rozwiązanie, które może okazać się przysłowiowym złotym środkiem, to wynajem potrzebnego ogrodzenia. Producent ogrodzeń, który oferuje taką możliwość, dodatkowo „oblicza” potrzebne elementy, zapewnia sprawny montaż i demontaż ogrodzenia. Zyskuje się czas „tracony” na zastanawianie się, czym ogrodzić budowę, i pozbywa późniejszego kłopotu, gdy trzeba coś zrobić z zakupionym i niepotrzebnym już po zakończeniu budowy ogrodzeniem. Jest również w tej sytuacji pewność, że panele przeznaczone do wielokrotnego wypożyczania są wykonane z mocnych i trwałych materiałów, dających skuteczną ochronę, co nie zawsze ma miejsce w przypadku najtańszych możliwości dostępnych na rynku.
Fot. Jak zrobić tymczasowe ogrodzenie? Producenci proponują szybki i łatwy sposób montażu paneli na betonowych stopach.
Własnoręczny montaż ogrodzenia tymczasowego czy profesjonalna ekipa?
Panele ogrodzeniowe są jednym z najprostszych sposobów wykonania ogrodzenia. Możliwy jest ich samodzielny montaż, po uwzględnieniu wszelkich danych dotyczących konkretnej działki. Sprzedawcy zazwyczaj obliczają i dobierają ilość potrzebnych materiałów do wykonania ogrodzenia, więc tym nie trzeba się martwić, jednakże… profesjonalny montaż daje gwarancję i pewność, co do jakości wykonania ogrodzenia. Poza tym, korzystając z fachowej pomocy oszczędza się również czas, co jest szczególnie istotne, zwłaszcza wtedy, kiedy stawia się ogrodzenie jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu.
Ile kosztuje postawienie ogrodzenia budowy domu jednorodzinnego?
Gdy planuje się krótkoterminowe ogrodzenie placu budowy, kwestia ceny jest zazwyczaj priorytetowa ze względu na tymczasowość rozwiązania. Dostępne obecnie na ryku systemy zapewniają sprawny montaż ogrodzenia. Cennik natomiast jest zależny od wielu czynników. Na ostateczny koszt takiej inwestycji wpływ ma długość i skomplikowanie kształtu ogrodzenia, rodzaj terenu (płaski, nachylony) oraz rodzaj użytego materiału. Zdecydowanie najtańszą opcją jest w tej chwili ogrodzenie z siatki. Wykorzystanie paneli to nieco droższy wariant, choć w porównaniu z cenami innych ogrodzeń stanowi on nadal ekonomiczną alternatywę.