Śmietnik w ogrodzeniu – sposoby, by sprytnie go ukryć
Choć kwestia odpadów wydaje się mało zajmująca, śmietnik odgrywa istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu i warto poświęcić mu nieco uwagi. Istnieją sposoby na umieszczenie śmietnika w ogrodzeniu tak, by nie raził, a jednocześnie spełniał swoje zadania. Jak sprytnie ukryć śmietnik w ogrodzeniu? Sprawdźmy to!
Fot. Pojemnik na śmieci powinien znajdować się w odległości maksymalnie 80 m od domu.
Prawo budowlane a śmietnik
Jeśli chodzi o prawo budowlane, śmietnik służący do gromadzenia odpadów stałych może znajdować się m.in. w miejscu zadaszonym, ze ścianami pełnymi lub ażurowymi, albo w wyodrębnionym pomieszczeniu w budynku bądź na utwardzonym placu przeznaczonym do ustawiania kontenerów z zamykanymi otworami wrzutowymi.
Przepisy mówią o tym, że śmietnik musi być oddalony o minimum 10 m od okien i drzwi budynków przeznaczonych dla ludzi, a także o 3 m (lub 2 m dla zabudowy jednorodzinnej) od granicy działki budowlanej. W ostatnim przypadku odległość nie musi być zachowana, jeśli śmietnik przy ogrodzeniu sąsiada styka się z podobną konstrukcją na jego działce.
W przypadku zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej i przeznaczonej do rekreacji indywidualnej odległość śmietnika od okien i drzwi może być mniejsza i wynosić 3 m (konieczne jest spełnienie kilku warunków).
Śmietnik w ogrodzeniu – spraw, by stał się niewidoczny
Śmietnik stanowi taki element małej architektury, który niekoniecznie ma się znajdować w centrum uwagi. Dobrze, aby nie rzucał się w oczy, a jednocześnie spełniał swoje funkcje użytkowe. Można zlokalizować go na tyłach posesji, choć wówczas będzie się to wiązało z koniecznością wystawiania go w dniach odbioru śmieci. Można też umieścić śmietnik w ogrodzeniu, czyniąc z niego integralną część płotu okalającego posesję.
Śmietnik w ogrodzeniu – projekt to podstawa
W przypadku śmietnika w ogrodzeniu projekt jest ważny i warto go wykonać już na etapie projektowania domu i ogrodu. Na mniejszych działkach śmietnik zwykle lokowany jest w sąsiedztwie furtki. W przypadku większych działek może być on odsunięty od wejścia na teren nieruchomości. Jeśli śmietnik ma się znaleźć we wnęce ogrodzenia, to powinien być wyposażony w dwie furtki – jedną od strony ulicy, drugą od ogrodu. Furtki o szerokości co najmniej 80 cm powinny być zamykane na klucz i otwierać się na zewnątrz altany.
Śmietnik warto osłonić daszkiem, by znajdujące się w nim pojemniki nie nagrzewały się i nie były zalewane wodą podczas deszczu. Posadzka powinna być utwardzona, a ściany wykonane z materiałów pozwalających na ich umycie (np. płytki ceramiczne, gres lub zmywalna farba).
Planując miejsce na śmietnik przy ogrodzeniu, warto też pamiętać o właściwym rozmiarze wiaty śmietnikowej. Należy wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców i ich styl życia, a także to, by miejsce to pozwalało na swobodne poruszanie się i manewrowanie pojemnikami na odpady.
Miejsce na śmietnik zewnętrzny
Śmietnik zewnętrzny może mieć zarówno formę altany, jak i wiaty pozwalającej na zlokalizowanie śmietnika przy ogrodzeniu. Jeśli front posesji jest wąski, a śmietnik zajmowałby jego najważniejszą część, warto postawić na śmietnik ogrodowy, ulokowany na tyłach nieruchomości.
W przypadku budynków wielorodzinnych, śmietnik może znajdować się w specjalnie stworzonym i dostosowanym do tego pomieszczeniu.
Altana na śmietnik
Altana na śmietnik dobrze sprawdza się na rogu ogrodzenia frontowego, jak najdalej od furtki. Jeśli linia zabudowy domu na to pozwala, bramę i wejście do domu umieszcza się głębiej niż pomieszczenia śmietnika. Tak usytuowana konstrukcja jest mniej widoczna zarówno od strony ogrodu, jak i na zewnątrz posesji.
Śmietnik przy ogrodzeniu
Doskonałym rozwiązaniem jest śmietnik w ogrodzeniu frontowym. Jeśli altanę śmietnikową zbuduje się z tych samym materiałów, z których zrobiony jest płot, będzie to rozwiązanie spójne stylistycznie z całością ogrodzenia, przez co stanie się mniej widoczne.
Gdy ogrodzenie wykonane jest z ażurowych przęseł (np. z paneli z siatki zgrzewanej), to osłonę śmietnika przy ogrodzeniu można zbudować z materiałów wykorzystanych do budowy podmurówki (pustak, klinkier, cegła). Można także użyć koszy gabionowych wypełnionych materiałem pasującym do ogrodzenia, tworząc tym samym stylowe ogrodzenie gabionowe. Z powodzeniem sprawdzi się także roślinny kamuflaż – wiatę można obsadzić szybko rosnącymi pnączami, jak winorośl japońska, powojnik.
Śmietnik w budynku wielorodzinny
W przypadku budynku wielorodzinnego śmietnik może być umieszczony w specjalnie wyznaczonym do tego celu pomieszczeniu, które będzie miało odpowiednio wykonaną i zabezpieczoną posadzkę i ściany.
Dla budynku wielorodzinnego rozwiązaniem może być także śmietnik murowany, w którym umieszczone zostaną pojemniki na odpady. Może mieć on m.in. postać niedużego budynku położonego na uboczu osiedla.
Optymalne wymiary śmietnika
Jeśli chodzi o optymalne wymiary śmietnika w ogrodzeniu, to są one uzależnione od wielkości rodziny i jej upodobań. Średnio zakłada się, że 4-osobowa rodzina wytwarza w ciągu tygodnia ok. 120 l odpadów. Jeśli rodzina segreguje śmieci, a odpady organiczne trafiają na kompostownik, to ilość śmieci do wywiezienia może być niższa nawet o 35%.
Śmietnik zewnętrzny – cena, z którą musisz się liczyć
W przypadku śmietnika zewnętrznego cena zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju i jakości materiałów użytych do jego budowy, od rozmiarów wiaty śmietnikowej, jej wykończenia i ewentualnych dodatkowych funkcji, jakie może spełniać – można w niej umieścić np. liczniki gazowe i elektryczne.
Śmietnik w ogrodzeniu można umieścić w taki sposób, by był on funkcjonalny, a jednocześnie estetyczny. O miejscu do przechowywania odpadów warto jednak pamiętać już na etapie projektowania domu i ogrodzenia, bo tylko wówczas jest szansa na optymalne rozwiązanie, spełniające swoje zadania i nierażące potem swoim widokiem.