Bramy garażowe – wymiary, cena i rodzaje
Brama garażowa jest zwykle częścią widocznej elewacji frontowej, więc jej wybór ma duże znaczenie dla estetyki posesji. Cena coraz rzadziej bywa tu głównym kryterium wyboru – zwłaszcza, jeżeli garaż jest połączony z budynkiem mieszkalnym, a brama staje się po prostu jednym z wejść do domu. Znaczenie ma jej izolacja, energooszczędność, bezpieczeństwo (!) i oczywiście jakość wykonania oraz design dopasowany do całości.
Jak wybrać bramę garażową?
Bramę należy dobierać zgodnie w własnymi potrzebami. Oczywiście najważniejsze są parametry techniczne: rodzaj i szerokość bramy dopasowane do wjazdu. Potem kolejne decyzje: brama garażowa z napędem czy bez, wjazd garażowy podwójny, czy na przykład dwa pojedyncze, garaż ocieplany czy też nie…
Wymiary bram garażowych
- Standardowe wymiary bram garażowych
Największa oferta gotowych bram dotyczy wymiarów standardowych. Kłopot w tym, że nie dla każdego producenta standard oznacza to samo, więc jeżeli w danym wjeździe ma być zamontowany konkretny model bramy, należy sprawdzić wcześniej u producenta jego wymiary. Typowa szerokość bramy garażowej to 2,5 metra, warto jednak pamiętać, że na przykład bramy uchylne mają najwyżej 3 metry szerokości, więc sprawdzają się przy wjazdach dla jednego samochodu osobowego (pewnym problemem może być również bardzo wysoki samochód).
- Bramy garażowe na wymiar
Istnieje oczywiście możliwość dopasowania bramy do istniejącego otworu o niestandardowych wymiarach. Cena jest wtedy do 50% wyższa od ceny bramy w wersji standardowej, dlatego warto przemyśleć kwestie ewentualnego zmniejszenia bądź zwiększenia otworu, aby dopasować go do typowej wersji. Ogólnie najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest wybranie konkretnego modelu bramy już na etapie budowy domu i przygotowanie otworu właśnie pod konkretny rodzaj bramy.
Rodzaje bram garażowych z napędem
- Bramy garażowe uchylne przesuwne — inaczej nazywane płytowymi, to najczęściej spotykany rodzaj wjazdu. Podczas otwierania dolna część skrzydła wysuwa się do przodu, więc wymaga nieco więcej miejsca (zazwyczaj około 1,5 metra od wjazdu), więc jeżeli podjazd jest naprawdę niewielki, warto zdecydować się na inny rodzaj.
- Bramy garażowe rolowane — czyli tzw. bramy roletowe. Bardzo wygodne w użytkowaniu. Zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Sprzedawane są zazwyczaj w komplecie z napędem. Wykonane najczęściej z aluminium, więc są całkowicie antykorozyjne. Posiadają również blokadę uniemożliwiającą podważenie zamkniętej bramy (w razie ewentualnego włamania).
- Bramy garażowe segmentowe — inaczej zwane sekcyjnymi. Patrząc z zewnątrz na otwierającą się bramę można odnieść wrażenie, że jest rolowana. Różnica polega jednak na tym, że nie jest ona zwijana do specjalnej kasety, a poszczególne segmenty bramy otwierając się, przesuwają się na sąsiednią ścianę (brama sekcyjna boczna) lub na sufit (sekcyjna górna). Świetnie sprawdza się tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na podjeździe, na przykład w bramach tuż przy ulicy.
- Bramy garażowe Wiśniowski – dokładne wymiary bram garażowych są dostępne po konsultacji natomiast producent posiada w swojej ofercie bramy segmentowe, roletowe oraz rozwieralne, przeznaczone zarówno dla odbiorców prywatnych, jak również dla przemysłu. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość oklejenia niektórych modeli bram i uzyskania indywidualnego ich wyglądu.
Ceny bram garażowych
Cena zależy głównie od wybranego rodzaju bramy. Jak wybrać bramę i ile będzie ona kosztować? Najtańszym rozwiązaniem jest brama rozwieralna, coraz rzadziej wybierana, ze względu na dużą ilość miejsca potrzebnego na zewnątrz do jej otworzenia. Wybór cieszący się największą popularnością, czyli brama uchylna, to wydatek rzędu minimum 1,5 tysiąca złotych, natomiast na system roletowy należy przeznaczyć co najmniej 2,5 tysiąca złotych.
W każdym przypadku musisz doliczyć też koszt montażu, który bywa bardzo różny – jest uzależniony od rodzaju wjazdu, lokalizacji i czasami także wymiarów bramy.