Jak dopasować szerokość bramy wjazdowej do posesji?
Wymiary bramy wjazdowej i jej rodzaj są uzależnione od usytuowania działki, jej przeznaczenia oraz upodobań właścicieli posesji. Każda brama jest strategicznym punktem łączącym funkcję komunikacyjną, ochronną i reprezentacyjnym. Dlatego na tym elemencie całego ogrodzenia zazwyczaj skupiona jest największa uwaga inwestorów. Jak zatem optymalnie dobrać szerokość bramy wjazdowej?
Szerokość bramy wjazdowej i furtki jest parametrem, o którym decyduje liczba i rodzaj korzystających z danego wjazdu pojazdów. Wymiar musi być taki, aby zapewniać komfortowy i bezpieczny przejazd.
Brama wjazdowa na posesję
O rodzaju bramy, jej lokalizacji i szerokości trzeba pomyśleć już na projektowym etapie inwestycji. Pozwoli to na uwzględnienie wszystkich technicznych uwarunkowań (ukształtowania terenu, sąsiedztwa itp.) i uniknięcie ewentualnych problemów.
O czym warto wiedzieć wybierając bramę wjazdową?
Decyzja dotycząca zaplanowania wjazdu na posesję wcale nie jest prosta. Z jednej strony jest ogromny wybór dostępnych rozwiązań – w zakresie wzorów i kolorów bram wjazdowych, z drugiej także w zakresie oferowanych przez nie funkcji. Pierwsza kwestia to tylko estetyka, ale pozostałe wybory muszą opierać się na tym, aby zapewniać właścicielom posesji komfort i bezpieczeństwo użytkowania bramy.
Sprawdź także, ile kosztuje montaż bramy wjazdowej!
Jaka szerokość bramy wjazdowej na posesję jest optymalna?
Aktualne przepisy określają minimalną szerokość bramy wjazdowej na 2,4 metra. Jeżeli wielkość i usytuowanie działki pozwalają na wygospodarowanie większej ilości miejsca, warto zamontować bramę o szerokości co najmniej 3 metrów. Dzięki temu codzienne korzystanie z wjazdu nie będzie skomplikowanym manewrem technicznym.
Szerokość bramy wjazdowej należy dopasować do wielu czynników. Np. w przypadku węższych posesji lepszym rozwiązaniem będzie brama ogrodzeniowa dwuskrzydłowa.
Przeczytaj również: bramy ogrodzeniowe dwuskrzydłowe – wymiary, cena, rodzaje!
Dlaczego szerokość bramy wjazdowej jest taka istotna?
Fot. Jest wiele czynników, o których trzeba pamiętać wybierając odpowiednią bramę wjazdową. Jednym z najważniejszych jest właśnie odpowiednia szerokość bramy.
Istotna jest nie tyle sama szerokość bramy wjazdowej, co strona praktyczna wjazdu i komfort użytkownika, a te można zapewnić odpowiednią szerokością bramy. Wiele tutaj zależy od lokalizacji.
Na przykład: usytuowanie wjazdu tuż przy ruchliwej ulicy powinno uwzględniać konieczność zatrzymania samochodu i ręcznego otworzenia bramy – nawet w przypadku mechanizmów automatycznych, które mogą przecież ulec awarii. Tamowanie ruchu ulicznego w takiej sytuacji nie jest najlepszym pomysłem. Utrudnia życie innym i dodatkowo stwarza zagrożenie na drodze. Dlatego w takich przypadkach najczęściej stosuje się usytuowanie bramy nieco w głębi działki, aby można było swobodne zaparkować samochód przed zamkniętym jeszcze wjazdem.
Lokalizacja bramy wjazdowej
Brama główna w ogrodzeniu najczęściej jest zlokalizowana w pobliżu zabudowań. Jeżeli powierzchnia działki jest duża i jej umiejscowienie na to pozwala, dobrym pomysłem jest pozostawienie przed bramą miejsca umożliwiającego zaparkowanie samochodu. Jego szerokość powinna być nieco większa od szerokości bramy, aby można było swobodnie manewrować autem.
Typ bramy wjazdowej
Dostępne rodzaje bram obejmują dwa podstawowe typy rozwiązań:
- Bramy wjazdowe rozwierane (skrzydłowe) — dostępne są najczęściej w szerokościach mniej więcej 3 metrów w przypadku bram jednoskrzydłowych. Rozwiązania dwuskrzydłowe dochodzą nawet do 5 metrów szerokości. Wymagają dość dużo miejsca na podjeździe, aby skrzydło czy skrzydła bramy mogły się swobodnie otwierać.
- Bramy wjazdowe przesuwne — są częstym rozwiązaniem na posesjach o niewystarczającej ilości miejsca na podjeździe, ale muszą mieć zapewnioną dość dużą ilość swobodnego miejsca wzdłuż ogrodzenia, aby skrzydło bramy mogło się bez przeszkód odsunąć. Szerokość bramy wjazdowej przesuwnej waha się od 3 do 5,5 metra.
Każde z tych rozwiązań może być sterowane ręcznie lub posiadać pełną automatykę. W przypadku bram o niewielkiej szerokości ręczne otwieranie czy zamykanie nie sprawia zbyt dużego problemu (poza koniecznością wysiadania z samochodu, niezależnie od pogody i okoliczności). Niestety w przypadku wjazdów znacznej szerokości — masa skrzydła bramy może okazać się dużym wyzwaniem przy próbie ręcznego jej przesunięcia.
Co wybrać? Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – porównanie ceny i opinii. Sprawdź!
Rodzaj posesji
Fot. Jak dopasować bramę wjazdową? Przede wszystkim musi ona pasować do rodzaju posesji,
Na posesjach prywatnych rodzaj bramy wjazdowej determinowany jest głównie ukształtowaniem terenu i poczuciem estetyki właścicieli. Działki przemysłowe lub budynki użyteczności publicznej w znacznie większym stopniu muszą położyć nacisk na kwestie związane z bezpieczeństwem.
Administratorzy czy właściciele budynków, które na swoim terenie regularnie gromadzą dużą liczbę osób w jednym czasie, mają obowiązek zapewnienia sprawnej ewakuacji. Jest to bezpośrednio związane z bramą odpowiedniej szerokości. W takiej sytuacji konieczna może być brama wjazdowa o szerokości 5 metrów lub nawet większej.
Szerokość bramy wjazdowej a promień skrętu pojazdu
Planując całość ogrodzenia, należy uwzględnić rodzaj pojazdów korzystających z danej bramy wjazdowej. O tym, czy wjazd jest bezpieczny i wygodny, decyduje odległość od krawędzi drogi do bramy. Powinna być ona równa lub większa od promienia skrętu wjeżdżającego na posesję samochodu. W przypadku aut osobowych promień ten wynosi około 5 może 6 metrów, w przypadku samochodów ciężarowych jest znacznie większy.
Im bliżej pasa drogi usytuowana jest brama wjazdowa, tym powinna być ona szersza, aby samochód wygodnie mógł wykonać manewr. Dotyczy to również skrętu z wąskiej drogi, która nie pozwala na odpowiednie ustawienie się skręcającego auta.
Jeżeli montaż szerszej bramy jest w danym przypadku niemożliwy, ewentualnym rozwiązaniem jest odsunięcie bramy w głąb działki. Niestety odbywa się to wtedy kosztem długości podjazdu. Dlatego planując bramę wjazdową, trzeba precyzyjnie uwzględnić wszystkie okoliczności i ewentualne ograniczenia techniczne wynikające z danej lokalizacji.