Ogrodzenie z pustaków łupanych – jak wykonać
Ogrodzenie z pustaka łupanego, zbudowane z bloczków wyglądem przypominających naturalny kamień, stanowi jego niezwykle estetyczną i tańszą alternatywę. Sprawdźmy, jak wykonać ogrodzenie z pustaków i na co zwrócić uwagę przy budowie ogrodzenia łupanego.
Fot. Pustaki łupane, dzięki wysokiej jakości i dobrym parametrom technicznym oraz stosunkowo niskiej cenie, stanowią doskonały materiał do budowy trwałego i estetycznego ogrodzenia.
Ogrodzenie z pustaka łupanego cechuje się wytrzymałością i jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jest to efekt niskiej nasiąkliwości i trwałości kruszywa, z którego betonowe pustaki ogrodzeniowe są produkowane.
Chcesz postawić ogrodzenie łupane? Dobrze wybierz wykonawcę i producenta ogrodzenia!
Wybranie producenta i wykonawcy ogrodzenia nie jest sprawą prostą. Jeśli wziąć pod uwagę, że cena wykonawstwa niejednokrotnie jest wyższa od ceny materiałów potrzebnych do budowy ogrodzenia, warto postawić na sprawdzoną i profesjonalną firmę.
Wybrany wykonawca musi posiadać kwalifikacje oraz uprawnienia, które pozwolą na właściwe opracowanie sposobu i harmonogramu budowy. Powinien też pracować zgodnie z przepisami budowlanymi. Wybierając firmę, warto zapytać o doświadczenie i referencje.
Fot. Korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem jest zamówienie materiałów ogrodzeniowych u producenta wraz z montażem. Firma pomoże wówczas przygotować projekt ogrodzenia, dostarczy potrzebne materiały i wykona ogrodzenie łupane zgodnie ze sztuką.
O tym pamiętaj, zanim zaczniesz stawiać ogrodzenie z pustaków!
To, jak wykonać ogrodzenie z pustaków łupanych, by efekt nas zadowolił, zależy od kilku czynników. Przed przystąpieniem do stawiania ogrodzenia łupanego z pewnością potrzebujemy właściwie przygotowanego projektu.
Pustaki ogrodzeniowe dostępne są w kilku wariantach, jeśli chodzi o rozmiary, grubość i kolor. Do wyboru mamy m.in. bloczki o wymiarach:
- 390 x 180 x 160 mm,
- 390 x 240 x 160 mm,
- 360 x 360 x 160 mm.
Występują w kolorach szarym, białym, grafitowym czy beżowym. W przypadku pustaków ogrodzeniowych, cena – w zależności od rodzaju – waha się od 10 do 24 zł za sztukę.
Fot. Poszczególne partie materiału mogą różnić się odcieniem, dlatego przed przystąpieniem do budowy należy pustaki wymieszać. Dzięki temu na ogrodzeniu otrzymamy zróżnicowaną kolorystycznie mozaikę.
Jeśli chodzi o ogrodzenie łupane, montaż jest stosunkowo prosty. Ogrodzenie z pustaków betonowych montowane jest na zbrojeniach, które następnie zalewane są betonem. Standardowo na 1 mb ogrodzenia z pustaków łupanych przypada minimum jeden pręt, zaś w przypadku słupa są to dwa pręty.
Zanim przystąpimy do stawiania ogrodzenia z pustaków, warto ułożyć bloczki betonowe „na sucho”. Pozwoli to sprawdzić, czy ściśle do siebie przylegają i nie ma odchyleń w poziomie i pionie. Jeśli takie się pojawią, należy je zniwelować poprzez zeszlifowanie pustaków albo zastosowanie klinów.
Ogrodzenie z pustaków – budowa ogrodzenia krok po kroku
Budowa ogrodzenia z pustaków składa się z czterech podstawowych kroków:
- budowa fundamentu pod ogrodzenie,
- montaż ogrodzenia łupanego,
- montaż daszków na ogrodzeniu z pustaków,
- impregnacja i konserwacja ogrodzenia z pustaków.
Fundament pod ogrodzenie z pustaków łupanych
Realizując fundament pod ogrodzenie z pustaków łupanych, należy rozpocząć od wykonania ław fundamentowych na głębokości znajdującej się poniżej strefy przemarzania gruntu dla danej lokalizacji. Jeśli zlekceważymy ten czynnik, woda gruntowa, zamarzając zimą, spowoduje uszkodzenie fundamentu, a następnie całego ogrodzenia.
Budując fundament pod ogrodzenie łupane, warto pamiętać o poniższych wytycznych:
- W ławach należy zrobić dylatację pionową co 2-3 przęsła, co zapobiegnie pękaniu betonu na skutek naprężeń.
- Zbrojenie poziome powinno znajdować się w fundamencie – dzięki temu je usztywni.
- Należy ułożyć zbrojenie pionowe w miejscach, gdzie zaplanowano rozmieszczenie słupków.
- Na fundamencie należy zamontować izolację poziomą, która zabezpieczy ogrodzenie przed zaciąganiem wody z podłoża i znacząco zmniejszy ryzyko pęknięć na skutek mrozu oraz pojawienia się wykwitów wapiennych.
Montaż ogrodzenia łupanego
Montaż ogrodzenia z pustaków łupanych zaczynamy od ułożenia bloczków tak, by ściśle do siebie przylegały i by nie pojawiły się odchylenia w poziomie i pionie. Spoiny można uszczelnić poprzez wypełnienie ich klejem montażowym.
Puste komory pustaków ogrodzeniowych gładkich wypełnia się następnie odpowiednio dobraną mieszanką betonową. Warto zwrócić uwagę na właściwe zagęszczenie mieszanki, które zapewnia wiązanie betonu.
Kiedy należy montować uchwyty pod przęsła?
Uchwyty pod przęsła należy montować na etapie budowy. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wszelkich otworów w ogrodzeniu, które niezbędne są do wyprowadzenia m.in. rur odpływowych czy kabli.
Klej do pustaków łupanych – jaki wybrać?
Pustaki łupane łączy się za pomocą kleju montażowego lub silikonu dekarskiego. Dzięki temu spoiny między bloczkami są szczelne, a one same nie przemieszczają się w czasie zalewania betonem.
Czym murować pustaki łupane?
Przystępując do murowania pustaków łupanych, należy zwrócić uwagę na właściwą jakość cementu i kruszyw użytych do produkcji betonu.
Ważne jest także uzyskanie odpowiedniej klasy ekspozycji (czyli stopnia oddziaływania czynników środowiskowych na beton) – w przypadku ogrodzenia łupanego nie powinna być ona niższa nić XF1 (klasa ekspozycji związana z zamrażaniem i/lub rozmrażaniem; XF1 to betony umiarkowanie nasycone wodą).
Fot. Konsystencja betonu powinna być regulowana tak, by mieszankę łatwo było formować i układać w komorach pustaków.
Montaż daszków na ogrodzeniu z pustaków
Daszki na ogrodzeniu z pustaków łupanych są narażone na zabrudzenia i działanie czynników atmosferycznych, w związku z czym warto je spoinować za pomocą bezbarwnego silikonu do zastosowań zewnętrznych.
Daszki z kapinosem montuje się przy użyciu mrozoodpornego kleju albo zaprawy cementowej. Jeśli daszek nie ma kapinosu, należy wykonać odpowiednie nacięcia. Miejsce styku bloczków betonowych z daszkiem trzeba wyszlifować i zamontować je przy użyciu kleju mrozoodpornego, zaś połączenia i szczeliny między daszkami (lub daszkami i bloczkami) trzeba uszczelnić masą silikonową.
Impregnacja i konserwacja pustaków ogrodzeniowych
Pustaki łupane wykonuje się z mieszanek uzupełnionych o substancje hydrofobowe, co powoduje, że bloczki stają się nisko nasiąkliwe. Mimo do należy je dodatkowo zaimpregnować, ponieważ zmniejszy to do minimum ryzyko wnikania wilgoci oraz ułatwi utrzymanie ogrodzenia łupanego w czystości.
Fot. Specjalistyczne środki impregnujące chronią płot łupany przed uszkodzeniami w wyniku mrozu oraz powstawaniem wykwitów wapiennych, a także ograniczają rozwój porostów i mchów na ogrodzeniu.
Jeśli płot zostanie odpowiednio zaimpregnowany już na etapie realizacji, konserwacja ogrodzenia łupanego nie jest trudna ani czasochłonna. Zwykle ogranicza się do umycia płotu przy użyciu myjki ciśnieniowej.
Gdy ogrodzenie z pustaków łupanych nie zostało wcześniej zaimpregnowane, należy zastosować środki, które ograniczą wpływ czynników środowiskowych na stan i wygląd płotu. Na rynku dostępne są preparaty do usuwania zacieków i wykwitów wapiennych oraz mchów i porostów.
Ogrodzenie z pustaków łupanych – cena robocizny
Jeśli chodzi o ogrodzenia łupane, cena robocizny zależy od czynników, które wpływają na praco- i czasochłonność zlecenia. Ważne są m.in. rodzaj gruntu, na którym powstać ma płot, jego kształt, rozmiary słupków i podmurówki, rodzaj wybranych materiałów i stopień łatwości ich obróbki itp.
W przypadku montażu ogrodzenia łupanego, cena robocizny (przy słupku o wymiarach 38 x 38 cm) może zaczynać się od 150 zł za 1 mb. Cena robocizny jest jednak kwestią indywidualną, wynikającą ze specyfiki danej inwestycji.
***
Ogrodzenie z pustaków łupanych jest ciekawą i trwałą, a jednocześnie tańszą alternatywą dla płotów wykonanych z naturalnego kamienia. Pustaki łupane w połączeniu z przęsłami z metalu czy drewna pozwalają uzyskać estetyczne ogrodzenie, które łatwo dopasować do posesji o różnej stylistyce. Często pustak łupany traktuje się także jako sposób, by sprytnie ukryć śmietnik w ogrodzeniu. Warto więc postawić na sprawdzone rozwiązanie i cieszyć się pięknym ogrodzeniem łupanym przez długie lata.